كد مطلب: 1457 | ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۹:۳۶
حسن روحانی رییس جمهور اخیرا گفت: علم به نوع تفکر و ایدئولوژی وصل نمی‌شود. در کشور جناح‌بندی داریم، اما نمی‌توانیم بگوییم علم ریاضی اصولگرایان و علم ریاضی اصلاح‌طلبان.

به گزارش پایگاه فرهنگی صادقون، رییس جمهور در جمع اساتید دانشگاه با انتقاد از دیدگاهی که معقتد به اسلامی کردن علوم است تصریح کرد: علم مرز نمی‌شناسد عده‌ای در کشور سال‌ها فیزیک و شیمی اسلامی درست کردند، مقصود چیست؟ پول‌های زیادی خرج شده است و وقت زیادی صرف شده است. جبر، جبر است. ریاضی هم ریاضی است.
روحانی در این سخنرانی افزود: عده ای می گفتند حتی نیازی به دانشگاه وجود ندارد و علوم حوزوی برای حل مشکلات مردم کفایت می‌کند. این افراد حتی پزشکی مبتنی بر داروهای شیمیایی را نیز قبول نداشتند و تاکیدشان بر طب سنتی بود. اما امروز دیگر این تفکر در جامعه ما طرفداری ندارد.
نظر مصطفی درایتی را درباره این سخنان پرسیدیم.
وی در سالیان دور مدیریت مرکز مطالعات اسلام و مستضعفان را بر عهده داشت و مدتی نیز قایم مقام مدرسه عالی شهید مطهری بود. او که پایه گذار موسسه کتاب شناسی الجواد(ع) در مشهد است در دوره اصلاحات مشاور سید محمد خاتمی بود.
ماحصل گفت و گوی ایرنا با ایشان در ادامه می آید:

** با نامگذاری اسلامی، امور اسلامی نمی شوند

بعد از انقلاب روشهای ظاهرگرایانه و کم عمقی نسبت به برخی امور اتخاذ شد و تصور این بود که اگر نام چیزی را اسلامی کنیم ماهیت آن نیز اینچنین می شود.
در حالی که علوم به دو دسته مشخص و شفاف تقسیم می شود 1. علوم تجربی که تراوش ذهن و تجربه بشر است که در طول سالیان دراز نام علم را گرفته و به تدریج تقسیم بندی های تخصصی تری هم در آن صورت گرفته است.
2. علوم دیگرهم الهیات است که برخاسته از ادیان و شریعت ها است.علم الهیات اسلامی به طور عام و علم شریعت به طور خاص در این زمره قرار می گیرد که موضوع و محمول آن هم روشن است.

** دین و علم دو حوزه جداست

ما بعد از انقلاب ذهنیتمان این بود که کاری کنیم که آنچه به عنوان اسلام مطرح می شود عمیق و دقیق تر باشد.
از این رو از همان سالهای آغازین قضیه کتب درسی دینی مربوط به دانشگاهها مطرح بود و اینکه لازم است مباحث آن دارای عمق و دقت اسلامی بیشتری باشد. اما به مرور عده ای صحبت های دیگری را مطرح کردند که این کار به سایر علوم نیز تسری داده شود. به عبارتی معتقد بودند بسیاری از علوم را که محصول تجربیات هزاران ساله بشر است می توان از دل الهیات اسلامی بیرون آورد.
این ادعا همان موقع منتقدان زیادی داشت. آنهایی که غور مطلب را درک کرده و شناخت بیشتری از نسبت بین دین و علم داشتند هشدار دادند که چنین نگرشی در صورت پیاده شدن نه تنها کمکی به دین نمی کند بلکه ممکن است دامن آنرا خدشه دار نیز کند چرا که حیطه علم و دین از یکدیگر جداست.
البته چنین نگرشی در قرون وسطی هم به شکل خیلی حادتری وجود داشت. تصور کشیشان این بود که اگر کسی صحبت از علمی غیر از الهیات کند از دین خارج شده است. دادگاههای تفتیش عقاید و جنایاتی که در آن صورت گرفت نیز نشات گرفته از این تفکر نادرست بود.

** تفکر اسلامی کردن علوم گره افزاست

با این وجود باید گفت متاسفانه این تفکر منحصر به ابتدای انقلاب اسلامی نیست و همین الان هم در کشور ما از سوی عده ای دنبال می شود و چنانچه بخواهد عملی شود با مسائلی روبرو می شویم که در تاریخ علم و اندیشه از آن به خوبی یاد نخواهد شد.
بدیهی است اختلاط دو حوزه دین و علم با یکدیگر اولا باعث می شود افرادی که می خواهند علوم غیر دینی را دنبال کنند دچار مشکل شده و در کارشان وقفه ایجاد شود. در ثانی در اثر مخلوط کردن دو حوزه مجزای دین و علم، رسالت اصلی دین تحت الشعاع قرار گیرد. چنین رویکردی نه تنها برای جامعه گره گشا نخواهد بود بلکه این گره ها را کورتر خواهد کرد.
البته این را اضافه کنم که وقتی عده ای درباره اسلامی کردن علوم صحبت می کنند حرفهاشان بیشتر بوی مغازه داری می دهد تا انجام یک کار علمی جدی.
اگر قرار بود تفکر اسلامی کردن علوم نتیجه ای داشته باشد بعد از گذشت حدود 4 دهه، با این همه پولی که خرج آن شد باید حداقل طلیعه هایی از آن دیده می شود که چنین چیزی اصلا مشاهده نمی شود.

** حرفهایی که نباید جدی گرفت

عده ای که همیشه هم وجود داشته اند به ویژه در عرصه دینی و سیاسی وقتی می خواهند وارد رقابت شوند کوشش می کنند با طرح حرف های کم عمق و عوامانه رقیب را بی اعتبار کنند. به کار آن شخصی که حرف های اخیر رییس جمهور در غیرعملی بودن اسلامی کردن علوم را به سخره گرفته است باید از این زوایه نگریست. این حرف ها بیشتر به شخصیت این گونه افراد برمی گردد و نباید به آن وقعی نهاد.
مهم این است که آقای روحانی به عنوان یک رییس جمهور مطلع، فقیه و آگاه، نگاه روشن خود را به این مساله بیان کرد و موضع خود را برای جامعه مشخص ساخت.


    اخبار مرتبط


نظرات شما

نظر شما:

نظرات شما

نظرسنجی

نظر شما درباره سایت صادقون چیست؟