كد مطلب: 301 | ۲۷ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۱:۴۹
خطیب نماز جمعه تهران در پاسخ به یکی از مسؤولان که گفته بود تریبون‌ نماز جمعه جای مباحث FATF نیست با بیان این‌که نماز جمعه جای روشنگری است، از شورای امنیت ملی خواست در صورتی که این قرارداد به استقلال کشور لطمه می‌زند، قاطعانه آن را رد کند.

به گزارش پایگاه فرهنگی صادقون، آیت‌الله سید احمد خاتمی در خطبه‌های عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به سخنان یکی از مسؤولان که گفته بود تریبون‌ نماز جمعه جای مباحث FATF نیست، متذکر شد: هرچند جای تصمیم در این عرصه شورای امنیت ملی است نه نماز جمعه، اما نماز جمعه جای روشنگری که هست، آن طرف دنیای اسلام حادثه‌ای اتفاق افتاد شما تحلیل کنید اما حادثه به این مهمی در نماز جمعه گفته نشود.

وی با بیان این‌که چنین روندی پیش رود یک روزی می‌گویند امامان جمعه وارد تحلیل سیاسی هم نشوند، اظهار داشت: نماز جمعه نماز عبادی سیاسی است باید ورود در این مسائل داشت؛ اگرچه تصمیم با تریبون نماز جمعه نیست.

خطیب نماز جمعه تهران افزود: در آیه 141 سوره نساء قرآن می‌گوید جامعه دینی باید مستقل باشد، در روایت معتبر هم از پیامبر اکرم‌(ص) رسیده است که دین اسلام برترین است و هیچ‌چیز برتر از اسلام نیست و براساس اصل 153 قانون اساسی نیز هرگونه قرارداد که موجب سلطه بیگانه بر منابع طبیعی، اقتصادی، فرهنگ، ارتش و دیگر شئون کشور شود ممنوع است.

آقایان اجازه نقد و بررسی عالمانه FATF را بدهند

وی تصریح کرد: درست است تصمیم‌گیرنده در این عرصه شورای امنیت ملی است اما قبل از این‌که به مرحله نهایی برسد آقایان اجازه نقد و بررسی عالمانه را بدهند، در این نقد و بررسی‌ها ابعادی از این مسأله روشن می‌شود که مسؤولان را در این عرصه کمک می‌کند.

آیت‌الله خاتمی با تأکید بر پرهیز از سیاسی کردن مسأله خاطرنشان کرد: متأسفانه هر مسأله‌ای که در کشور در سطح کلان اتفاق می‌افتد بلافاصله رنگ سیاسی به خود می‌گیرد، موافقان منطقی بنویسند و بگویند و مخالفان هم منطقی بنویسند و بگویند که ورود جنجالی در این مسأله کار را خراب می‌کند.

وی با بیان این‌که حکم نهایی در این عرصه با شورای امنیت ملی است، خواستار توجه شورای امنیت ملی به دو نکته اساسی شد و گفت: استقلال کشور بسیار مهم است اگر دیدند این قرارداد به استقلال کشور لطمه می‌زند قاطعانه آن را رد کنند.

عضو هیأت رییسه مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: ببینند با چه کسانی طرف هستید، با دشمنانی طرف هستید که بدعهدی جزو ذات آنها است؛ دیدیم که در برجام چه کردند ما به تمام قراردادهایی که مربوط به ما بود عمل کردیم اما آنها عمل نکردند.

هیچ مصلحتی در کشور بالاتر از صداقت و شفافیت نیست

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به آمار و ضرورت آمارهای واقع‌بینانه برای تصمیم‌گیری در امور کشور، یادآور شد: آقا سفارش کردند و ان‌شاءالله مردم همراهی و همکاری می‌کنند تا آمارها دقیق باشد و در پی آن تصمیم‌گیری‌ها هم دقیق باشد.

آیت‌الله خاتمی با بیان این‌که رهبر معظم انقلاب فرمودند که دستکاری در آمارها گناه کبیره است، افزود: گناه است چون تدلیس است که تدلیس اخفا و کتمان واقعیت‌ها و زیربنایش هم غش و کلک زدن است اما کبیره است چون فسادش گسترده است.

وی تصریح کرد: آمار غلط سرانجام سر از تصمیم‌های غلط درمی‌آورد و این آسیب به کشور است و هیچ مصلحتی در این کشور بالاتر از صداقت و شفافیت و با مردم روراست بودن نیست؛ مردم صاحب این انقلاب هستند و حق آنها است که آنچه مربوط به خودشان و به مصلحت است به صراحت و شفافیت برای مردم گفته شود.

خطیب نماز جمعه تهران همچنین با اشاره به جنایات آل سعود، با بیان این‌که درباره دولت عربستان گویاترین و جامع‌ترین حرف‌ها فرمایشات مقام معظم رهبری بود، خاطرنشان کرد: وقتی آنها در تریبون‌های خود بدترین اهانت‌ها را به ملت بزرگ ایران و احیاگران اسلام ناب محمدی دارند سزاوارترین جایی که باید پاسخ به اراجیف آنها داده شود خطبه جمعه ام القرای جهان اسلام یعنی تهران است.

وی با بیان این‌که مکتب وهابیت بر عربستان حاکم است و به بچه‌ها از روز اول دبستان می‌گویند فلان فرقه کافر است و باید سرشان را برید تا دبیرستان‌ها به کلی شست‌وشوی مغزی داده می‌شوند و این تفکر مکتب سخیف وهابیت تکفیرپرور است، اظهار داشت: اخیرا نشستی در چچن برگزار شد که علمای اهل سنت و از الازهر مصر به صراحت اعلام کردند که وهابیت از اسلام بیگانه است و هیچ ربطی به اسلام ندارد.

سعودی‌ها خائن‌الحرمین شریفین هستند نه خادم‌الحرمین شریفین

آیت‌الله خاتمی گفت: دولت آل سعود که در سال 1157 قمری سر کار آمدند در این سه قرن تنها با وحشی‌گری و آدم‌‌کشی و غارتگری راهشان را پیش برده‌اند، آنچه امروز در یمن می‌بینیم به عنوان یک تابلو برای سه قرن جنایت آل سعود است. اصل این جماعت بر غارتگری و آدم‌کشی بنا شده و در واقع دولت سعودی دولت ضد بشر، ضد حقوق بشر، ضد قرآن و ضد اسلام است.

وی با بیان این‌که دولت سعودی مدت‌هاست که با صهیونیست‌ها ارتباط دارد اما آن را مخفی می‌کردند که اخیرا این مطلب را علنی کرده‌اند، نمونه این همکاری را کمک به صهیونیست‌ها در جنگ سی و سه روزه لبنان و پنجاه و چند روزه غزه عنوان کرد و افزود: لکه ننگینی در دامنه سعودی‌ها است، سعودی‌ها خائن‌الحرمین شریفین هستند نه خادم‌الحرمین شریفین و امیدواریم در همین روزها جهان اسلام سقوط آل سعود را جشن بگیرند.

جشن عید غدیر باشکوه‌تر از سال‌های گذشته برگزار شود

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در ابتدای سخنان خود با بیان این‌که روز عید غدیر روز تجلی بیعت با امامت است و ولایت فقیه ما قطره‌ای دریای ناپیدا کرانه ولایت است، گفت: هیچ روزی از سال نیست که به اندازه روز عید غدیر امامان ما دعوت به شادی کرده باشند، بسیار سفارش شده که روز عید غدیر عیدی دهید، لباس نو بپوشید، غذای خوب برای خانواده تدارک ببینید و فراوان بر محمد و آل محمد صلوات بفرستید.

وی با اشاره به این‌که اهل بیت‌(ع) دوست دارند که روز عید غدیر جشن واقعی برپا شود، اظهار داشت: اگرچه مردم عزیز در سراسر کشور به طور طبیعی سنگ تمام می‌گذارند ولی ما انتظار داریم همان‌طور که عرفه امسال باشکوه‌تر از سال‌های گذشته بود غدیر امسال همان شکوه برتر را داشته باشد.

سوریه با وجود حضور آمریکا روی خوش نخواهد دید

آیت‌الله خاتمی درباره آتش بس سوریه نیز گفت: ما از هر گامی که جلوی خونریزی در سوریه گرفته شود استقبال می‌کنیم آنچنان که نظام ما استقبال کرد اما آمریکا و نوچه‌های آمریکا که تکفیری‌ها هستند بارها آتش‌بس را شکستند و آنها آتش بس را برای تجدید قوای خود می‌خواهند.

وی تصریح کرد: دنیا بداند تا دست آمریکا در سوریه باز است، سوریه روز آرام و آرامش را نخواهد دید، تنها راه این است که این جنایتکارانی که تکفیری‌ها را تغذیه می‌کنند و حضورشان در سوریه اشغال‌گرانه و بی‌اجازه دولت قانونی سوریه آمده‌اند، از سوریه بروند.

خطیب نماز جمعه تهران با بیان این‌که ایران اسلامی با دعوت دولت قانونی سوریه به کمک مستشاری می‌پردازد، تصریح کرد: تا وقتی که آمریکای اشغالگر در سوریه هست مشکل حل نخواهد شد بلکه مشکل خود اینها هستند.

دفاع مقدس سند افتخار ابدی برای ملت ایران است

آیت الله خاتمی همچنین آغاز دفاع مقدس را گرامی‌داشت و آن را سند افتخار ابدی برای ملت عنوان و ابراز کرد: دفاع مقدس امتحان سختی بود اما آفرین بر مردم که درست از عهده امتحان برآمدید و پیش خدا و پیامبر و امام زمان علیهم‌السلام سربلند شدید.

وی افزود: هشت سال دفاع مقدس تمام شد، اما فرهنگ جهاد، فرهنگ عشق به خدا تمام‌شدنی نیست؛ این فرهنگ است که 37 سال دشمنان ملت را پشت مرزها نگه داشته و نگه خواهد داشت.

امام جمعه موقت تهران گفت:روز پنجشنبه روز آغاز سال تحصیلی است، کشور با دنیای امید به استقبال سال تحصیلی جدید می‌روند، جشن عاطفه‌ها گامی در این راستا است؛ آغاز سال تحصیلی بهار است.

منبع: رسا


    اخبار مرتبط


نظرات شما

نظر شما:

نظرات شما

نظرسنجی

نظر شما درباره سایت صادقون چیست؟