كد مطلب: 42 | ۳۱ تير ۱۳۹۴ - ۰:۴۶:۲۵
در پی انتصاب استاندار جدید فارس، نگاهی به انتخاب استاندار استان سیستان و بلوچستان داریم که با شرایطی که نمایندگان و مردم آن استان با انتصابش مخالف بودند ولی آقای وزیر بر گزینه خود اصرار داشتند و حال به بررس کارنامه دوساله وی می پردازیم.

به گزارش «پایگاه تحلیلی خبری موج ما» به نقل از مطالبه گر، با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید گمانه زنی های زیادی در رابطه با تغییر استاندار سیستان و بلوچستان زده شد و اغلب رسانه‌های این استان گزینه‌های زیادی را برای نشستن بر کرسی مدیریت استانداری معرفی کرده بودند و اما سرانجام رشته های این رسانه‌ها پنبه شد و اشتباه از آب در آمد.

تنها بعد از ۱۰۸ روز از آغاز به کار دولت یازدهم که با شعار تدبیر و امید سکاندار عرصه سیاسی ایران شده بود چهره شانزدهمین استاندار استان پهناور سیستان و بلوچستان مشخص شد و فرد معرفی شده کسی نبود جز علی اوسط هاشمی که با این وجود این انتخاب با استقبال برخی رسانه ها نیز روبرو شد.

یک سایت تندرو اصلاح طلب استان نوشت: «بعد از فراز و نشیب های بسیار و علی رغم فضاسازیهای گروههای تندرو، دولت تدبیر و امید در پاسخ به رای بالای مردم استان به دکتر روحانی، استانداری با سابقه، توانا، اصلاح طلب و معتدل را برای سیستان و بلوچستان انتخاب کرد.»

 اوسط هاشمی اهل کرمانشاه است و در کارنامه کاری خود مسئولیت هایی نظیر شهردار کنگار، سرپرست فرمانداری گیلانغرب، مدیرکل سیاسی چهارمحال امنیتی استانداری چهارمحال بختیاری ، مدیرکل ثبت احوال استان کردستان ، معاون سیاسی استاندار کردستان و فرماندار تهران در دولت دوم اصلاحات را دارد. [۱]

واگذاری پست های مهم استانداری به اصلاح طلبان پر حاشیه

علی‌اوسط هاشمی پس از نشستن بر کرسی استانداری «علی اصغر کشاورز» از فعالین اصلاح طلب و مسئول حزب اعتماد ملی در سیستان و بلوچستان را به عنوان مدیر کل سیاسی استانداری انتخاب کرده است.

حزب اعتماد ملی، حزبی است که توسط مهدی کروبی پس از شکست در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ و پس از کناره گیری از دبیری مجمع روحانیون مبارز تأسیس شد.

علی اوسط هاشمی که خود یک اصلاح طلب محسوب می شود ظاهرا در سیستان و بلوچستان اعتدال را تنها در اصلاح طلبان و دو خردادی ها مشاهده و خلاصه می کند و تاکنون اصرار داشته مسئولیت های مهم استانداری را تنها به این جناح – اصلاح طلبان – واگذار کند.

از طرف دیگر نیز «باقر کرد»، یکی از پر حاشیه‌ترین افراد موجود در استان را که کارنامه حضور در مجلس پرحاشیه ششم را نیز دارد به عنوان معاون عمرانی استانداری منصوب کرد.

از طرف دیگر نیز علی اوسط هاشمی به غیر از مجموعه استانداری با ایجاد فشار برخی از پست‌های دیگر سازمان‌ها را به افرادی اصلاح‌طلب و پرحاشیه اختصاص داد که از آن جمله می‌توان به سمت معاونت دانشجویی دانشگاه سیستان و بلوچستان نام برد که به دست یکی از اصلاح‌طلبان پرحاشیه افتاده و از زمان انتصاب وی نیز حاشیه‌های زیادی در درون دانشگاه بوجود آمده است.

عملکرد استاندار بر خلاف توصیه رئیس جمهور مبنی بر فراجناحی عمل کردن بوده و معلوم نیست به خاطر کم توجهی می باشد و یا اینکه عملا علی اوسط هاشمی چندان به شعار اعتدال و فراجناحی بودن روحانی اعتقادی ندارد!؟ مسئله ای که در عمل متاسفانه چنین به نظر می رسد. [۲]

عدم توانایی برقراری امنیت و تکیه بر اعطای پست به افراد مورد وثوق برخی جریان های سیاسی و مذهبی

ترور بسیاری از افراد طی چند ساله گذشته که به ویژه در جنوب سیستان و بلوچستان متاثر از فعالیت جریان های تند مذهبی خارج مرزها صورت گرفته و همچنین تمایلات استقلال طلبی و زیاده خواهی برخی از جریان ها تنها یکی از عوامل ایجاد تشنج در سیستان و بلوچستان  است.

علی اوسط هاشمی که به منظور برقراری امنیت سعی کرده است تا به ویژه در مناطق جنوبی استان از افراد بومی و مورد توافق برخی از جریان های مذهبی در انتخاب فرمانداران اقدام کند و نظر برخی اقوام و جریانات مذهبی را به خود جلب کند اما وقوع حوادث اخیر سراوان و عملیات تروریستی بر علیه شهروندان معادلات بیشتری در برقراری امنیت در پیش روی وی گشوده است.

هاشمی که با عزل ۱۶ فرماندار طی سال گذشته و انتصاب فرمانداران بلوچ در منطقه جنوب استان و همچنین اعطای بیش از ده ها امان نامه و تکیه بر اقوام و بومی گرایی خالی از تجربه تنها با هدف جلب رضایت اقوام موجب شد تا استاندار سیستان و بلوچستان به اهداف خود در راستای تامین امنیت مطلوب دست پیدا نکند. [۳]

گروگان گیری ۵ تن از مرزبانان و نحوه خاص آزاد سازی چهار مرزبانان گروگان گرفته شده توسط گروهک جیش العدل و استفاده از برخی جریانات مذهبی و سیاسی با هدف بزرگنمایی برخی چهره ها در آزاد سازی این ۴ مرزبان مورد انتقاد بسیاری از تحلیل گران سیاسی استان شد.

همچنین انتصاب چهره های با سوابق نزدیکی به فتنه و جریانات تندرو مذهبی در مدیریت های کلان استانی، نگاه های سیاسی و انتخاباتی به مسئله امنیت جنوب شرق، استفاده ابزاری  و انتخاباتی از مطالبات قومی و مذهبی در جنوب شرق بخشی از موضوعاتی است که با مدیریت علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان و از چهره های نزدیک به حزب غیرقانونی مشارکت در این استان رقم خورده  است.

اما اقدام عجیب تر استاندار تلاش برای با آزاد سازی و یا گرفتن تخفیف برای مجازات عامل اصلی در شهادت رساندن مولوی جنگی زهی بود.

مولوی “م.ن” که در اولین اعترافات  تلویزیونی خود به صراحت اعلام کرده از یکی از کشورهای عربی برای به شهادت رساندن مولوی جنگی زهی که همچون او اهل سنت نیز بوده است،  ۷۰۰ میلیون تومان پول دریافت کرده است.

اما ریشه این اقدام عجیب را می توان در برخی جریانات تندرو مذهبی فعال در جنوب شرق که سوابق متعددی در تخریب وجهه نظام جمهوری اسلامی در رسانه های ضد انقلاب دارند با برقرار کردن رابطه نزدیک سیاسی و انتخاباتی با مسئولین جدید سیستان و بلوچستان، وی را برای فشار و اعمال نفوذ به دستگاه قضایی و آزاد سازی این چهره مزدور و رابط برخی سرویس های اطلاعاتی عربی ترغیب می کنند.

دیدار با قاتل مولوی اهل تسنن استان سیستان و بلوچستان گرچه سبب خشم بسیاری از مردم اهل سنت مناطق بلوچستان شده ولی این سوال را نیز بوجود آورده است که دیدار استاندار سیستان و بلوچستان با یک چهره با تفکرات وهابی و ضد امنیتی با چه انگیزه و مهمتر از همه با چه توجیهی صورت گرفته است؟

به اعتقاد برخی کارشناسان سیاسی در جنوب شرق، مسئولان ارشد سیستان و بلوچستان برای بدست آوردن رضایت برخی از جریانات تندرو  مذهبی تلاش می‎کند با آزاد سازی و یا گرفتن تخفیف برای مجازات این قاتل و چهره وابسته به کشورهای عربی، برای انتخابات آتی مجلس با آنها پیوند محکمتر سیاسی برقرار کند. و همچنین با نگاه سیاسی به مطالبات اهل سنت و نگاه ابزاری به مباحث مربوط به حقوق اقوام، سبد انتخاباتی دولت را در این استان تامین و همچنان حفظ کنند. [۴]

از اقدامات عحیب دیگر، پیشنهاد استانداری مبنی بر واگذاری امنیت در استان به نیروی انتظامی و حذف سپاه از تامین امنیت استان بود.

پس از شهادت هشت مرزبان کشورمان در جنوب استان سیستان و بلوچستان، اعضای کمیسیون امنیت ملی با دعوت از برخی مقامات استانی از جمله استاندار و برخی مقامات امنیتی و سیاسی کشور، ابعاد گوناگون این موضوع را در کمیسیون ‌بررسی کردند.

با توجه به سفر یکی از مقامات وزارت کشور به این منطقه، استاندار در این جلسه حاضر نشده و معاون سیاسی وی به جای وی در کمیسیون امنیت حاضر شده است. یکی از موارد با اهمیت در این جلسه‌، پیشنهاد واگذاری امنیت مرزهای این قسمت به نیروی انتظامی بوده است.

گویا مسئولین وزارت کشور، بر واگذاری امنیت در سیستان و بلوچستان به نیروی انتظامی تأکید داشته‌اند. نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی در ‌این باره ‌گفته است: در این نشست، نمایندگان وزارت کشور و استانداری، بر واگذاری امنیت در سیستان و بلوچستان به نیروی انتظامی تأکید داشتند، ولی آنان از این غافل‌اند که امنیت پهناور‌ترین استان کشور تک بعدی امکان‌پذیر نیست. [۵]

حمایت اوسط هاشمی از یک تشکل غیرقانونی و حامی فتنه گران

جلسه پرسش و پاسخ استاندار با دانشجویان که ۲۶ آذر ۱۳۹۳ در میان حاشیه‌های فراوان و با تدابیر امنیتی گسترده در تالار فردوسی دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد.

یکی از حاشیه‌های این مراسم حمایت استاندار از تشکل غیرقانونی انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام (ره) دانشگاه و مظلوم خواندن آن بود؛ این تشکل دانشجویی بر طبق نامه‌ اتحادیه دفتر تحکیم وحدت کشور که به دست ریاست دانشگاه هم رسیده است به دلیل عدم حضور نماینده دفتر تحکیم وحدت از تهران به عنوان عضو ناظر در انتخابات این انجمن، فعالیت‌های آنها غیرقانونی دانسته شده بود.

از طرف دیگر نیز شورای نظارت دانشگاه، انتخابات این انجمن را با استناد به نامه اتحادیه دفتر تحکیم تایید نکرده و از جانب آنها نیز فعالیت‌های آنها نیز غیرقانونی شمرده شده بود. [۶]

این تشکل که به صورت جعلی با نام دفتر تحکیم وحدت فعالیت غیر قانونی می‌کرد در آستانه حماسه ۹ دی، اعلامیه ای را در حمایت از سران فتنه در برد خود منتشر کرد؛ این تشکل در برد خود با انتشار اظهارات میرحسین موسوی و بیانیه خانواده مهدی کروبی به حمایت از این افراد پرداخته و به حصر سران فتنه اعتراض کرده بود.

«انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام (ره) دانشگاه سیستان و بلوچستان دفتر تحکیم وحدت» این نامی است که این دانشجویان برای تشکل خود انتخاب کرده بودند که در این دانشگاه تشکلی دیگر به نام «انجمن اسلامی دانشجویان» با گرایش اصول گرایی نیز فعال است .

روحیه بی اخلاقی، بی قانونی و قلدرمآبی دانشجویان اصلاح طلب مدعی خط امام (ره) در کنار حمایت برخی مسئولین دانشگاه و حمایت بی چون و چرای برخی مدیریت های کلان استان منجر شده تا اوضاع دانشگاه سیستان و بلوچستان بهم بریزد. این طیف بارها در مناسبت های مختلف با لشکرکشی در دانشگاه ، اقدام به جلوگیری فعالیت های «انجمن اسلامی دانشجویان» کرده اند. این تشکل غیرقانونی تاجایی پیش رفته بود که به صورت رسمی در دانشگاه «برد» نصب کرده و تمامی مواضع این طیف معلوم الحال علیه رهبری معظم انقلاب، حمایت از عناصر فتنه ۸۸ ، براندازان نظام و… در این برد منتشر می شد. [۷]

با این حال جای سوال دارد که چرا استاندار سیستان و بلوچستان باید از این تشکل غیرقانونی حمایت کرده و آن را مظلوم بخواند؟

اعتراضات مردمی و صدور بیانیه نسبت به عملکرد علی اوسط هاشمی

در طی مدت حضور علی‌اوسط هاشمی در استانداری مردم استان در اعتراض به عملکرد سیاسی و عدم توانایی در برقراری امنیت از سوی استاندار دست به تجمع و انتشار بیانیه های مختلف نسبت به عملکرد علی اوسط هاشمی زدند.

در همین حال گروه های مختلف مردمی با تجمع در مسجد جامع زاهدان خواستار تعدیل در برخی سیاست های غلط دولت تدبیر و امید در سیستان و بلوچستان و عزل برخی از مسئولینی مغایر با گفتمان اعتدال در این استان عمل می‌کنند، شوده بودند.[۸]

از طرف دیگر نیز پس از جند مرحله ترور معلمان در جنوب استان، این قشر طی چند مرحله تجمع اعتراضی در مقابل آموزش و پرورش و استانداری اعتراض خود را عملکرد مجموعه استانداری نشان دادند.

 همچنین در ماجرای تشییع شهید صیادی در زاهدان مردمی که در مراسم تشییع این شهید بزرگوار حضور داشتند با شعارهایی بر ضد استاندار خواهان برکناری وی شدند.

وعده‌های استاندار به مردم از گفته تا عمل

اوسط هاشمی در همان ماه‌های نخست مسئولیت (اسفندماه ۹۲)، پایش به رسانه ملی و برنامه “ثریا” باز شد. در این برنامه استاندار سیستان و بلوچستان چند وعده کلی داد، نخست پیگیری وضعیت احیای تالاب هامون از طریق کارگروه احیای «دریاچه ارومیه» بود: تالاب هامون که از دریاچه ارومیه بزرگتر بوده و چند سال زودتر از این دریاچه دچار بحران شده است، هنوز کارگروهی مستقل برای احیا در سطح ملی ندارد و یک کارگروه استانی مسائل آن را پیگیری می‌کند. علاوه بر این مدیریت تالاب به صورت هم زمان توسط مرزبانی، محیط زیست، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و امور آب صورت می‌گیرد که تاکنون هیچ طرحی هم برای مدیریت یکپارچه به تصویب یا اجرایی نشده است.

وعده دیگر هاشمی در برنامه ثریا استفاده از واردات دام برای «تأمین ۳۰ تا ۵۰ میلیون تن» گوشت موردنیاز کشور به‌منظور ایجاد اشتغال بود: این وعده هاشمی که به تدریج مقدارش کاهش یافت و در نهایت به تأمین ۵۰ هزار تن گوشت مورد نیاز کشور منجر شد تنها برای ایجاد  ۵ هزار و ۵۰۰ شغل ایجاد کرد.

هاشمی در آخرین نشست خبری خود در جمع خبرنگاران در مورد اینکه چرا تاکنون این وعده عملی نشده، گفته بود: آنهایی که فعلاً بازار گوشت قرمز کشور را بهروش‌های خسارت زا در دست دارند مانع اجرای این مصوبه دولت می‌شوند، یک روز انگ بیماری به این گوشت‌ها می‌زند و یک روز هم بهانه دیگری می‌آورند.

این صبحت وی باعث نشد که گفته‌های تکراری و قدیمی دوباره تکرار نشود، هاشمی دوباره در این جلسه گفت که ۱۰ درصد از واحدهای پرواربندی دام استان فعال است  و باید همه واحدهای پرواربندی دام فعال شوند.

این مسئله تکیه کلام چند استاندار قبلی نیز بوده است که باید از ظرفیت مرز در فعال‌سازی واحدهای پرواربندی دام استفاده کرد و احتمالاً استانداران آینده نیز از این ظرفیت بیانی استفاده  خواهند کرد.

هاشمی همچنین از انتقال آب به ۴۶ هزار هکتار از مزارع شمال استان خبر داده و گفته که این اراضی را به روش قطره‌ای یا بارانی آبیاری خواهیم کرد: این طرح بر اساس قولی که استاندار داد باید در نهایت به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز شود ولی مدیرکل جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفته است که این طرح فقط برای انتقال آب به مزارع اجرا می‌شود و شیوه آبیاری همان شیوه سنتی غرق آبی باقی خواهد ماند.

بر اساس آمارها، اکنون ۴۰ درصد از آب موجود در نهرهای سنتی سیستان در فاصله چاه نیمه تا مزرعه هدر می‌رود که۹۰ درصد از آب رسیده به مزارع نیز بر اثر نوع آبیاری [غرقابی] در خود مزرعه هدر می‌رود، با این شرایط  پس از افتتاح طرح انتقال آب با لوله در دو سال آینده، از ۴۰۰ میلیون مترمکعب حق آبه ای که وزارت نیرو برای کشاورزی شمال استان در نظر گرفته  تنها ۴۰ میلیون مترمکعب آن به صورت بهینه مصرف شده و ۳۶۰ میلیون مترمکعب آن تبخیر می‌شود.

با این وجود هزینه ۱۵۰۰ میلیارد تومانی دولت برای حداکثر بهره‌وری از منابع آبِ منطقه‌ای که ۱۶ سال گرفتار خشکسالی بوده و خواهد ماند از هم‌اکنون شکست خورده است.

استاندار در بخش دیگری از وعده‌های خود در این برنامه پرداخت علوفه یارانه‌ای را از برنامه‌های دیگر خود اعلام کرد: خشکی تالاب هامون از سال‌های گذشته تاکنون سبب بروز مشکلات اقتصادی و زیست محیطی قابل توجهی در منطقه سیستان شده که بر اساس بروز این مشکلات از یک سال قبل قرار شد بین دامداران این مناطق علوفه یارانه‌ای توزیع شود، ولی این اتفاق نیز نیفتاد.

استاندار در بخش دیگری از وعده‌های خود در این برنامه، الحاق بخشی از منطقه سیستان به مناطق آزاد تجاری، فعال‌سازی بازارچه‌های مرزی  را از برنامه‌های دیگر خود اعلام کرد: این وعده استاندار با این که در مردم «میرجاوه» نیز انتظار منطقه آزاد تجاری را به وجود آورد ولی نه طرحی برای منطقه آزاد میرجاوه به تصویب دولت رسید و نه برای سیستان.

همچنین موضوع هزینه کرد درآمدهای مرزی و تأمین سوخت مورد نیاز کشور افغانستان از طریق مردم سیستان و بلوچستان  که به گفته استاندار به تائید مراجع ذی‌ربط نیز رسیده بود، تا حالا محقق نشده است.

وعده‌های هاشمی فقط به این‌ها ختم نمی‌شد بلکه وی در طول یک سال و نیم گذشته همواره وعده‌های جدیدی هم به انتظارات مردم اضافه می‌کرد. واگذاری تأمین سوخت موردنیاز افغانستان به سیستان و بلوچستان، هزینه درآمدهای مرزی استان برای توسعه زیرساخت‌های منطقه، ایجاد اشتغال در استان، حل مشکلات مسکن مهر و تحویل آنها به مردم و… ازجمله این وعده‌ها بود.

از وعده‌های معطل‌مانده استاندار در مناطق مرزی استان می‌توان به فروش قانونی سوخت توسط مرزنشینان اشاره کرده که بر اساس قول وی قرار بود این طرح ساماندهی شود ولی بیش از یک سال و نیم است که به صورت کامل تعطیل شده است.

از دیگر مشکلات مردم چالش مسکن مهر در استان است. شدت مشکلات مسکن مهر در سیستان و بلوچستان به حدی بالا گرفته است که در دو ماه نخست امسال دو تجمع اعتراضی در “مهرشهر” زاهدان برگزار شد که هیچ‌کدام حتی تأثیری در اراده مسئولین برای حل و فصل مشکلات این بخش ایجاد نکرد.

بر اساس وعده‌ای که استاندار داده، قرار است تا پایان امسال تکلیف بیش از ۱۰ هزار واحد مسکن مهر استان برای همیشه معلوم شود ولی تاکنون با گذشت هشت سال از شروع این طرح در سیستان و بلوچستان تنها ۱۳ هزار واحد مسکن به متقاضیان تحویل داده شده است و به نظر می‌رسد این طرح تا چند سال آینده همچنان روی زمین باقی بماند. [۹]

عملکرد استاندار علاوه بر این که با انتقادات مردمی مواجه شده است، مورد انتقاد برخی اصلاح طلبان نیز قرار گرفت. محمد تقی رخشانی عضو شورای مرکزی اصلاطلبان سیستان و بلوچستان خطاب به استاندار گفته که تا کنون هیچ تغییری در زندگی مردم ایجاد نشده است.

همچنین انتقاد یک هم حزبی هاشمی، گروه های سیاسی و مردمی دیگر نیز از عملکرد هاشمی انتقاد کرده اند. [۱۰]

او که در فضای سیاسی به دلیل سالها حمایت مولوی از جریان اصلاحات در ایران خود را وامدار وی می داند و به خوبی آگاه است که او مهره بسیار مناسبی برای سال های آینده می باشد پس از انتصابش به استانداری دیدارهای مکرری را با جناب مولوی داشته است و بارها از وی به خوبی یاد کرده و حمایت خود را از وی عنوان نموده است. [۱۱]

با نگاهی گذرا به کارنامه علی اوسط هاشمی استاندار اصلاح طلب استان سیستان و بلوچستان طی دو سال اخیر می توان دریافت که وی بیش از هر دغدغه ای برای حل مشکلات استان دیدی کاملا سیاسی نسبت به حل مشکلات استان دارد.

انتهای پیام./


    اخبار مرتبط


نظرات شما

نظر شما:

نظرات شما

نظرسنجی

نظر شما درباره سایت صادقون چیست؟