كد مطلب: 444 | ۱۳ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۵:۱۳
اگر دشمن تلاش دارد ریشه ها را بزند بخاطر این است که اهدافی دارد دشمن میداند که عاشورا مهمترین درس برای ماست

به گزارش یایگاه فرهنگی صادقون،در با توجه به فرا رسیدن ماه محرم،ماه عزای سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) پایگاه فرهنگی صادقون در نظر دارد نظرات ارزشمند سخنرانان و مداحان سومین حرم اهل بیت (ع) را درباره ماه محرم و همچنین مشکلات و معضلات هیات مذهبی و مراکز فرهنگی شهر جویا شود..

در این گزارش خبرنگار پایگاه فرهنگی صادقون به سراغ یکی از سخنرانان و فعالان فرهنگی برجسته شهر شیراز جناب حجت الاسلام مجتبی مظفری رفته و با گفت و گوی صمیمانه ای به سوالات زیر پاسخ دادند.

 

سوال: ماه محرم به ویژه دهه اول محرم ایام بسیار خاصی است که مورد توجه عموم مردم قرار دارد،در این خصوص توضیحاتی بفرمایید؟

 

جواب:  بسم الله الرحمن الرحیم. فرارسیدن ایام محرم رو تسلیت عرض میکنم.ان شاءالله امسال بهتر از همیشه بتوانیم نوکری کنیم.
روایت داریم که امام کاظم علیه السلام  فرمودند; از اول ماه محرم دیگر کسی خنده بر چهره پدرم نمیدید.
علت هم این است که در این ماه مصایب و ظلم بزرگی در حق اهلبیت عصمت و طهارت توسط بنی امیه صورت گرفته است.
اما این ماجرا دو بعد دارد،یکی اینکه ما عزادار سیدالشهداء و اهل بیت ایشان هستیم،یکی اعتراضیست که به تاریخ داریم.
ما معترضیم که چرا یک انسان کامل،که حتی به اقرار دشمن حق امامت و هدایت مردم با وی بود، اما به طمع دنیا خواهی یک عده ای قریب به دویست و پنجاه سال عرصه را بر آنها تنگ کردند و نگذاشتند راه هدایت و کمال به درستی به مردم برسد.ما در ادوار تاریخ داریم که حتی برخی پادشاهان و خلفای ظالم کتب و منابع و یا احادیث را از بین میبردند،میسوزاندند،یا تحریف میکردند،یا جعل حدیث میکردند و...بنابراین،مردم به یک بیداری مهم رسیده اند. به یک حقیقت فطری و ذاتی.انسانهایی که مورد ظلم واقع میشوند،اساسا برمیگردند به صداقت و صافی فطری.امت ها فهمیده اند که "آزاده" بودن" آزاد مرد" بودن یعنی چی!امت ها فهمیده اند که در مقابل ظلم و جور ایستادن یعنی چی؟! امت ها فهمیده اند خون همیشه بر شمشیر پیروز است. لذا شما میبینید شاید یک نقطه از دنیا صدسال  دارند دفاع میکنند و مبارزه میکنند ولی همواره حاضر به تسلیم شدن نیستند.چرا؟چون عاشورا را دیدند.

 

سوال: ما در یک دوره مهمی از تاریخ به سر میبریم.دشمن بسیاری از ریشه های اساسی را هدف گرفته است.مثل از بین بردن عاشورا،حذف ولایت فقیه،فساد اخلاقی،راهکار چیست؟

 

جوابببینید،درسته که دوره حساس و مهمی است اما برای ما یک مساله ی جدیدی نیست. ما در تاریخ اسلام همواره با اینگونه مسایل مواجه بودیم. مگر بعد از رحلت پیامبر(ص) یک مساله حساس و ریشه ای پیش نیامد؟ مگر حذف حاکمیت امام معصوم از جامعه اعتراض حضرت صدیقه طاهره(س) را در پی نداشت؟!. همین مسأله عاشورا و شهادت مظلومانه و عالم سوز سیدالشهداء(ع)مگر شیوه جدید نبود؟ تا سالها در روحیه مردم زمان تاثیر گذاشته بود. بنابر این الان هم همانگونه است. اگر دشمن تلاش دارد ریشه ها را بزند،بخاطر این است که اهدافی دارد. دشمن میداند که عاشورا مهمترین درس برای ماست. لذا تلاش میکند هر لحظه با تزریق یک شبهه یا تحریف کردن، افکار جوانان را از مکتب عاشورا دور کند.
مگر عاشورا چه میگوید؟ مگر عاشورا چه تاثیری دارد که دشمن از آن می هراسد؟ نه از الآن...که از همان عاشورای ۶۱ تا کنون میترسد.و در کوفه و شام تلاش میکند عاشورا را  استحاله کند  و کار به جایی میرسد که اهلبیت پیامبر(ص)را خارجی معرفی میکند. دشمن شناسی، و امام شناسی،مهمترین مسأله ی یک فرد مسلمان است.
یک مسلمان عاقل،یک مسلمانی که غیرتِ دینی دارد،اول امام شناسی اش را قوی میکند، دینش را ایمانش را عمق میدهد، این خود به راحتی معیار و به اصطلاح "شاغول"را "شاخص"را پیدا میکند، لذا دشمن شناسی اش خوب میشود.
شما یاران حسین بن علی(ع) را نگاه کنید; هم به خداشناسی رسیده بودند،هم امام شناسی،هم دشمن شناسی. اتفاقا یاران عاشورایی خیلی خوب میدانستند که در کدام جبهه حضور دارند و چه جبهه ای در مقابلشان است.

 

سوال:  امروزه در خصوص عزاداری ها شبهه و انتقاد زیاد است. توضیح و چنانچه جوابی لازم است بفرمایید؟


جواب: ببینید، مشخصا هر مکتبی موافقین و مخالفینی دارد. اما متاسفانه مخالفین مکتب عاشورا،حتی از عقل و درک درستی هم برخودار نیستند، شما ببینید، مثلا میگویند امام حسین(ع) و یزید بخاطر ازدواج با یک دختری که هردو عاشقش بودند،جنگیدند!!! خب.... حالا شما نگاه کنید به این شبهه!! احتمالا کسی که این شبهه افکنی را انجام داده،در آن لحظه مست لایعقل بوده، وگرنه این شبهه جز خندیدن جوابی ندارد!! یک لشکر ۳۰ هزار نفری و یک خانواده با اصحاب ۷۲ تن، با آن وضعیت اسفبار به شهادت و اسارت میروند، حتی خود یزید و شمر هم ذ دشمنی هایشان چنین ادعایی نکردند ، بعد یک نفر اینجا چنین حرفی بیان میکند من فکر میکنم وقتمان را بی جهت با این مسایل نگذرانیم. یا یک سال میگویند خرجی این روضه ها را بدهید فقرا، آقا اکثر این هیئات صندوق خیریه دارند، اکثر این هیئات ،همان فقرا هستند که پول روی پول گذاشتند تا جلسه بگیرند، از طرفی سفارش و سیره امام معصوم هم هست. یا دیگر هیچ مسأله ای پیدا نکردند، گیر داده اند که لیوان های شربت را روی زمین نیندازید کمر یک مرد پاکبان خم میشود تا آن را بردارد. اخوی ایام انتخابات چرا فکر این مرد پاکبان نیستی؟ سیزده بدر چرا فکر نیستی؟ یا اونهایی که همین ۱۰ روزه پیداشون میشه و شروع میکنند پیام نشر دادن که بجای توی سر خود زدن برید به سخنان امام حسین(ع) بپردازید. آقا این حرف درسته ولی اولا; سفارش خود اهلبیت برای این ایام عزاداری است. ثانیا; خب باشه همون سخنان، ۱۰ ماه دیگر سال کجایی؟! این فردی که توی هیئت هست سر تا سر سال در جلسه هفتگی حضور دارند، هر هفته سخنرانی و معرفت افزایی دارند، یکسال معرفت جمع کرده که در محرم بهتر نوکری کند و اشک بریزد. یکسال به شناخت پرداخته تا ده شب بهتر عزاداری کند،بهتر بسوزد.اتفاقا انسانهایی که به سخنان امام حسین(ع) پی بردند در عزاداری میسوزند.بخاطر اینکه میفهمند چه امام و چه هادی و چه محبوبی را به شهادت رساندند. کسی که در عزای اهلبیت(ع) بعنوان انسان کامل نمیسوزد،برود در شناختش کنکاش کند تا آن را کامل کند.

 

سوال: در خصوص درس های عاشورا بفرمایید؟

 

جواب: بله! عاشورا یک مکتب است. ما معتقدیم سیدالشهداء(ع) در یک نصف روز به قول شاعر;

نازم آن آموزگاری را که در یک نصف روز
دانش آموزان عالم را چنین دانا کند
ابتدا قانون آزادی نویسد در جهان
بعد از آن با خون هفتاد و دوتن امضا کند

دانشگاهی را در عالم تأسیس فرمود که تا ابد بشریت بر سر آن سفره ارتزاق میکند.اوج شیدایی در راه خدا را امام به نمایش میگذارد. دشمن میگوید هر لحظه که به لحظات شهادتش نزدیک تر میشد،چهره اش نورانی تر میشد. در یک جمله بگویم، هرکسی در عالَم دوست دارد تحت نظر اباعبدالله(ع) تربیت شود،خودش را به این دستگاه بسپارد. شما جلوه گاه تربیتی حسین بن علی(ع) را ببینید، علی اکبر(ع)_ قاسم بن الحسن(ع)_ عبدالله بن حسن(ع) و... افرادی که تحت تربیت ایشان بودند. در زمان معاصر خودمان علمای و اولیای بزرگی که خودشان را به حضرت سپردند و اعلی علیین رسیدند. آیت الله مرعشی نجفی(ره) و ماجرای مکاشفه اش در حرم اباعبدالله(ع). ماجرای آیت الله قاضی طباطبایی (ره) و ماجرای کنار رفتن حجاب های عالم از ایشان و دیگر بزرگان. بنابراین دستگاه اباعبدالله(ع) در عالم با همه چیز فرق میکند.بی حساب و کتاب میبخشد.عنایت میکند و دست گیری میکند.کسانی که با امام حسین(ع) مخالفت میکنند به خودشان ضرر میزنند. خودشان را از یک رحمت خاص خدا محروم میکنند. خودشان را از یک دستگیری مطمئن محروم میکنند.

 


    اخبار مرتبط


نظرات شما

نظر شما:

نظرات شما

نظرسنجی

نظر شما درباره سایت صادقون چیست؟