كد مطلب: 770 | ۱۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۰:۵۹
مناسبت هایی مانند ۹ ربیع و نیمه شعبان، بیشتر معطوف به آینده هستند و وزن آنها نسبت به تاریخ گذشته، کم است لذا باید برنامه ریزان فرهنگی جایگاهی مناسب در فرهنگ عمومی به آن دهند تا نگاه به آینده ایجاد و تکمیل شود.

به گزارش صادقون، حجت الاسلام مجتبی کلباسی، رییس مرکز تخصصی مهدویت،  با بیان اینکه نگاه به گذشته و آینده اگر در کنار هم نباشد  نمی توان از گذشته برای آینده توشه برداشت، گفت: به عنوان مثال اگر راننده ای به روبرو توجهی نداشته باشد و فقط به پشت سر و به گذشته نگاه کند، طبعا هدایتگر خوبی برای این وسیله نقلیه نخواهد بود و سلامت به مقصد نمی رسد. این فرد مسلما  در اثر تصادف و برخورد با دیگر وسایل نقلیه و موانع موجود، دچار آسیب می شود.

حجت الاسلام  کلباسی تصریح کرد: همچنین اگر این راننده فقط نگاه به آینده داشته باشد و گذشته را نبیند و از پشت سر غافل باشد که چه خبر است؟ باز خود را در معرض خطر قرار می دهد.

رییس مرکز تخصصی مهدویت حوزه افزود: بخشی از تاریخ متعلق به گذشته است. ما در این زمینه اندوخته فرهنگی بسیار غنی ای داریم و محرم و صفر و سایر مناسبت ها این اندوخته را برای ما فراهم می کنند. این که بدانیم و مطلع باشیم که در گذشته چه اتفاقاتی رخ داده است؟ چه حوادثی و به چه دلیلی پیش آمده است؟ اما این که چگونه می توان درس های این گذشته را برای آینده مورد بهره برداری قرار داد به یک فضای آینده نگر نیاز داریم.

حجت الاسلام کلباسی در ادامه با اشاره به جایگاه مناسبت های ویژه در تاریخ تشیع از جمله نهم ربیع الاول گفت: 9 ربیع به دلیل مناسبت ویژه ای که دارد و سالروز آغاز ولایت و امامت امام عصر علیه السلام است، با این موضوع تناسب دارد. به عبارت دیگر مباحثی از قبیل بحث ظهور، انتظار، امام زمان(عج) و ... همه مباحثی مربوط به آینده هستند و ما باید بین گذشته و این آینده تناسب و توازن برقرار کنیم.

این کارشناس مهدوی خاطرنشان کرد: مناسبت هایی مانند 9 ربیع و نیمه شعبان، بیشتر معطوف به آینده هستند و وزن آنها نسبت به تاریخ گذشته، کم است. بنابراین، برنامه ریزان فرهنگی، رسانه ها، دست اندرکاران فرهنگی کشور و ... باید بر این مسئله اهتمام بورزند که سالروز امامت و ولایت امام حی(ع)، امامی که انتظار ظهورش را می کشیم جایگاه مناسبی در فرهنگ عمومی پیدا کند تا از این طریق نگاه به آینده را تکمیل کرده و یا لااقل زمینه آن را فراهم کنیم.

حجت الاسلام کلباسی در پایان یادآور شد: بحث نهم ربیع الاول از این جهت حایز اهمیت و بسیار شایسته تأمل و دقت است که فرهنگ آینده گری، و بسترسازی برای آینده را می توان با آن رقم زد و نقشی که جوامع و انسان ها می توانند در ساخت آینده ایفا کنند از مباحثی است که در این مناسبت ها باید مورد توجه قرار بگیرد.


    اخبار مرتبط


نظرات شما

نظر شما:

نظرات شما

نظرسنجی

نظر شما درباره سایت صادقون چیست؟